Hírek

2018 őszén újra Tanyafejlesztési program

2018-08-06 - 11:21

Tanyafejlesztési program 2018Várhatóan szeptember-októberben teszik közzé a Tanyafejlesztési program 2018-as felhívását. Idén 1,2 milliárd forintot fordítanak a tanyavilág fejlesztésére, és kiemelt célként fogalmazódik meg az induló tanyagazdaságok támogatása.

A pályázat keretében akár 75%-os vissza nem térítendő támogatás is igényelhető. Az elnyerhető támogatás továbbra is vissza nem térítendő formában jut el a nyertesekhez, a szükséges önerő aránya a pályázó típusától függően legfeljebb 25 százalék lesz.

 

Idén is folytatódik a 2011-ben indult, nagy sikerű Tanyafejlesztési program, mely hazai forrásokból, 1,224 milliárd forintos keretösszegből valósul meg – nyilatkozta Nagy István agrárminiszter a Magyar Időknek.

A tanyák támogatására a korábbi évekhez hasonlóan 724 településről lehet pályázni, a beérkező pályázatok elbírálása pedig 2019 elején várható. Ebben az évben kétféle konstrukció segítségével nyújtanak támogatást: egy önkormányzati típusú, helyi közösségeknek kiírt felhívást és egy egyéni típusú, tanyai lakosok, tanyagazdák számára készült konstrukciót is meghirdetnek.

A hamarosan megjelenő pályázat legfőképp a tanyagondnoki szolgálatok támogatására, a tanyán élőknek szervezett programok, szolgáltatások megvalósítására, a tanyasi lakosokat célzó infrastrukturális fejlesztésekre, valamint a gazdaságok és ­hálózataik támogatására fog koncentrálni. Ugyanakkor az Agrárminisztérium az induló és a legkisebb tanyagazdaságok támogatására is jelentős hangsúlyt helyez, melynek célja, hogy minél több fiatal helyben találja meg a boldogulást.

Továbbra is külön célterületként jelennek meg a Tanyafejlesztési program továbbfejlesztését szolgáló mintaprogramok. Az idei év újdonságaként a szőlészeti és borászati kultúra elterjesztését szolgáló mintaprogramokra is nyerhetnek támogatást az érintettek.

Az elbírálás szempontjai az előző évekhez képest érdemben nem változnak az idén sem. A program elsődleges célja, hogy a támogatás a tanyákra és a tanyás településekre jusson el, a programhoz pedig minél több tanya, illetve tanyai gazdálkodó csatlakozzon.

Cél a mintajelleg, a követhető megoldások, a jó példák feltárása, megvalósítása és bemutatása. A támogatások elsődleges kedvezményezettjei a gazdálkodó tanyák, illetve a szociálisan hátrányos helyzetben lévő tanyasiak. A támogatás feltétele, hogy a megvalósított beruházásoknak illeszkedniük kell a településfejlesztési koncepcióba, illetve a térség fejlesztési programjába. A tárca tájékoztatása szerint a cél az, hogy a vidéki települések mezőgazdasági kultúrájához kapcsolódó őstermelői tevékenységek helyzete javuljon, megerősödjenek a helyi gazdaságok és megvalósuljanak a termeléshez kapcsolódó fejlesztések.

 

Forrás: Magyar Idők

Itt jelentkezhet

Címke: , , , ,